Jednoduše řečeno – spoušťové body jsou velice bolestivá místa v napjatých svalech. Tato skutečnost však není ničím novým a je známá víceTrigger pointsnež 100 let. Nové je však zjištění, že spoušťové body, díky zřetězení svalů, vyvolávají tzv. přenesenou bolest ve zcela odlišné části těla. Např. bolest pociťovaná v ramenním kloubu může mít příčinu v prsním svalu či naopak ve svalech lopatky. Urputné bolesti lýtka mohou vycházet ze spoušťových bodů svalů hýžďových apod. Přenesená bolest je hlavním symptomem spoušťových bodů. Mezi typické příklady patří migrény, bolesti dutin, čelistí, uší, krku, píchání v bocích při běhu, bolavé nohy, chodidla, atd. Ztuhlost a bolest v kloubech jako zápěstí, lokty, ramena, kolena a kyčle často nebývá nic jiného než přenesená bolest ze spoušťových bodů přiléhajících svalů.

Svalstvo může tvořit 40 – 50 procent hmotnosti těla. A to už je pořádná masa „masa“. Svaly jsou využívány na všech úrovních pohybu, od zajištění pohybu trávicí soustavy po držení těla, od zajištění fungování oběhové soustavy srdečním svalem po schopnost rychlého sprintu.

Díky mechanickému poškození kosterního svalstva, ať již úrazem, zlomeninou, vymknutím nebo nadužíváním – kdy daný sval stále dokola vykonává stejnou práci stejným způsobem – může dojít k ztuhnutí svaloviny a vytvoření tzv. spoušťového bodu (např. práce s myší, jednostranná zátěž sportovců, ovládání pedálů při řízení automobilu atd.) Sval ztrácí elasticitu a poddajnost, postupem času může dojít ke zhoršení jeho prokrvení. Právě spoušťový bod může být zdrojem vytrvalé, hluboké a velmi obtěžující bolesti. Tento stav se nazývá syndrom myofasciální bolesti. Intenzita bolesti se v průběhu dne mění.

Bohužel – spoušťové body nereagují na meditaci, pozitivní myšlení, progresivní relaxaci a jen velmi omezeně např. na klasickou masáž. Jediným dostupným ošetřením těchto bodů je manuální tlak přímo na tento bod – a protažení svalu – střečing.  Je přitom velice důležité nenechat se zmást, kde se zrovna bolest projevuje.

Takovýmto ošetřením je možné docílit zmírnění či odstranění urputných bolestí hlavy, šíje, bolestí v ramenním kloubu, bolestí jakoby vystřelující z rameni do paže, či bolesti vycházejících z beder a po vnější straně stehna mnohdy putujících k lýtku či ke kotníku, bolest v tříslech. Urputné bolesti hlavy či bodavá bolest mezi lopatkami jsou opět jen malým příkladem, který může prezentovat přetížení svalů z nevhodného přetěžování při práci s myší a klávesnicí.

Ošetření spoušťových bodů není u nás zatím nijak rozšířené, což je velká škoda vzhledem k možnostem, které technika „Fundované doteky“ , tedy ošetření spoušťových bodů nabízí. Je to také mimořádně kvalitní doplňková metoda k jiným „tělonápravným“ metodám, jako např. Dornova metoda, neboť dohromady poskytují harmonický a téměř komplexní přístup k potížím klienta.

Asi nejlepší způsob řešení triggerů je metoda SM Systém. Aktivní strečing - tedy relaxace svalů díky aktivitě svalů opačných - dovoluje uvolňovat napětí ve svalových vláknech mnohem efektivněji, než jakákoliv masážní technika.

Najdete nás také webu pro SM Systém - Spirální stabilizaci

Najdete nás také na 

Mgr. Alex Kling
tel: 728 947 992
eml: alex.kling@email.cz
Imzadi centrum, Špitálka 8, Brno
Po-Pá 10 - 16 hod

kolegové v Imzadi centru
Robert Kaleta - 776 630 088
Ne-Út - 8-19 hod
Jitka Sedláková - 608 368 848
St - Pá - 10 - 18 hod
Tomáš Vaculka - 608530205
Po - Pá - dle domluvy


Adresa:
Imzadi - rekondiční centrum
Špitálka 8, Brno
(budova Direct Média, 1.p)
Vytvořeno službou Webnode